Промената на министри и други функционери до средината на јуни

Facebook
Twitter
Email
Print

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека знае кои лица би ги поставил на местата кои ќе бидат испразнети по најавената „метла “ во Владата и други државни институции, и дека веќе разговара со некои од нив. Очекува првите промени да се случат најдоцна до средината на јуни.

 

„Веќе разговарам со луѓе, особено нови луѓе кои треба да дојдат на позиции кои ќе бидат променети и испразнети. Разговорите течат. Секое слободно време го користам за да разговарам со тие луѓе за да можам да потврдам дека се нафаќаат и прифаќаат да ја работат таа работа, така што верувам дека ќе стигнам не подоцна од крајот на првата половина на јуни“, рече Заев.

 

Тој истакна и дека партнерските односи со ДУИ се стабилни, довербата меѓу него и лидерот на партијата Али Ахмети е голема. Според него, свесни се оти имаат одредени слаби кадри во нивните редови и затоа и зборуваат за промените и тие се случуваат.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи