Путин: Односите меѓу Москва и Вашингтон се сè полоши

Facebook
Twitter
Email
Print

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека односите меѓу Вашингтон и Москва стануваат сè полоши. Тој додаде и дека моменталната американска администрација вовела десетици санкции врз Русија.

 

Путин ја даде изјавата пред самитот на Г20 во Јапонија кој ќе се одржи кон крајот на месецов и каде можеби ќе сретне со американскиот претседател Доналд Трамп.

 

Сепак шефот на руската држава изрази очекување дека за време на Самитот на земјите од Г-20, би можеле да се постигнат договори, со кои би се отворил патот за економска соработка.

 

Врските меѓу САД и Русија се се уште тензични поради конфликтите од надворешен фактор како односите на Сад со Сирија и Русија со Украина, како и конспирацијата дека Русија се вмешала во изборите и политиката на САД. Но овие обвинувања Москва ги негира.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи