Путин: Односите меѓу Москва и Вашингтон се сè полоши

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека односите меѓу Вашингтон и Москва стануваат сè полоши. Тој додаде и дека моменталната американска администрација вовела десетици санкции врз Русија.

 

Путин ја даде изјавата пред самитот на Г20 во Јапонија кој ќе се одржи кон крајот на месецов и каде можеби ќе сретне со американскиот претседател Доналд Трамп.

 

Сепак шефот на руската држава изрази очекување дека за време на Самитот на земјите од Г-20, би можеле да се постигнат договори, со кои би се отворил патот за економска соработка.

 

Врските меѓу САД и Русија се се уште тензични поради конфликтите од надворешен фактор како односите на Сад со Сирија и Русија со Украина, како и конспирацијата дека Русија се вмешала во изборите и политиката на САД. Но овие обвинувања Москва ги негира.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.