Хрватска ке гради автопат за велосипеди долг 121 километри

Хрватска планира во наредните неколку години да направи автопат за велосипеди во должина од 121 километар покрај реката Сава.

 

Стазата ќе биде изградена во рамки на инфраструктурен проект со кој се промовира одржливата урбана мобилност, локалната убавина и активниот туризам.

 

Со велосипед ќе може да се вози покрај Сава, од границата со Словенија, па се до Иваниќ Град.

 

Изградбата е поделена во девет фази. Вредноста на проектот е 16,3 милиони евра, од кои 85 отсто финансира Европската унија, а 15 отсто заеднички плаќаат Град Загреб и Загребската жупанија.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи