Берачите на липа ги соголија липите на Градските гробишта

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

И покрај заложбите на комуналците да ги одржуват дрвјата низ градските гробишта, немилосрдните берачи на липа ги оставија липите без гранки. Освен ова, се прави голема штета врз споменичните обележја.

 

По пријава на стражарската служба, и брзата реакција на полицијатана, на лице место биле фатени група на берачи, кои по пристигнувањето на полицијата се дале во бегство, а ги оставиле запрежната кола и вреќите полни со липов цвет.

 

Жалосни се фотографиите од искршените и соголени липи, но уште пожалосна е сликата од искршените и оставени гранки врз почивалиштата од починатите.

 

Денеска комуналците работеа на расчистување на хаосот, кој зад себе го оставија берачите на липа.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи