„Карикатурални соништа“ на Крстевски во ликовната галерија на „Марко Цепенков“

Во ликовната галерија на Центарот за култура „Марко Цепенков“ е поставена изложбата на уметничка карикатура насловена „Карикатурални соништа“ од Златко Крстевски.

 

Делата, над 50-тина, се работени со техника кинески лавиран туш и ја отсликуваат глобалната ситуација во светот, ужасите на војната, миграциите, климатските промени, антиквизацијата, феноменот на социјалните мрежи…

 

Крстевски е добитник на бројни награди за карикатура во Кореја, Кина, Турција, Кипар, Јапонија, како на Светска галерија на карикатури „Остен“. Негови дела се дел од колекциите на „Музеј Омија- Саитама“ во Јапонија, Остен, Музеј Легница во Полска, „Арт-лајф фондација-Вентура“,САД… Покрај со карикатура се занимава и со сликарство, стрип и мејл арт.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи