Пендаровски до Борисов: Љубави како си?

Претедателот Стево Пендаровски и неговиот бугарски колега Бојко Борисов остварија средба на маргините на самитот во Сараево, а нивниот разговор беше повеќе од интересен.

 

Откако Пендаровски му рече „Љубави како си? Имаш поздрав од Зоки“, Борисов му рече „Многу добре, седни тука при нас“.

 

Во друштво на спрската премиерка Ана Брнабиќ, направено е оваа видео кое стана вирално на социјалните мрежи.

 

 

Инаку Борисов за време на Самитот даде контроверзна изјава за Македонија, откако го нарече Пендаровски северномакедонскиот претседател. По ова Заев рече дека е испратена протестна нота до Бугарија и дека, според него, најверојатно станува збор за грешка.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.