Зимска идила среде јули во Словачка

И додека ширум Европа многумина се борат со високите температури и жешкото време, на планините во Словачка завладеа встинска зимска идила.

 

После оние 19 степени измерени вчера, следело заладување, а врвот на Ломнички Штит е потполно покриен со снег.

 

 

Сепак ова не е првпат да падне снег среде Јули, затоа посетителите на ова место мора секогаш да бидат подготвени, па експертите советуваат да се носи сосодветна опема.

 

Инаку Ломнички Штит е на висина од 2.632 метри и е трет по висина врв во Словачка, а припаѓа на планинскиот ланец Тарти.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.