Намалување на цените на горивата

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за еден денар, а на дизелот за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

 

Согласно новите цени, ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава по цена од 69,5 денари за литар, а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 71,50 ден/лит. Новата цена на дизелот од ноќеска на полноќ ќе изнесува 61,5 ден/лит, додека на Екстра лесното масло за домаќинство 51 ден/лит.

 

Малопродажната цена на мазутот се намалува за 1,914 ден/кг со што тој ќе се продава по цена од 34,167 ден/кг. Намалувањето се должи на пониските цени на нафтените деривати на светскиот пазар во изминатиот седумдневен период и на повисокиот курс на денарот во однос на доларот.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.