Хуманоидниот робот ФЕДОР заминува во вселената

Рускиот хуманоиден робот ФЕДОР на 22 август ќе тргне кон Меѓународната вселенска станица и таму ќе помине една и пол недела, најави денеска генералниот директор на „Роскосмос“, Дмитриј Рогозин на космодромот Бајконур.

 

Роботот го носи името Скајбот Ф-850, пренесе агенцијата „Тасс“.

 

Рогозин истакна дека хуманоиден робот во иднина ќе биде испратен и на Марс во рамки на подготовката за испраќање на човечка мисија.

 

“Ќе имаме подготвителна фаза за тоа – прво ќе пратиме хуманоиден робот, а после тоа и луѓе, за да ги проучиме сите ризици и да научиме да се бориме со нив”, рекол тој.

 

Андроидниот робот Федор е создаден во соработка со “Android Techincs” и руската фондација за напредни истражувачки проекти со техничка поддршка од министестрвото за вонредни ситуации на Русија.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.