Конгрес на дедо-мразовци во Копенхаген

Во данскиот главен град Копенхаген деновиве се одржува традиционалниот Конгрес на дедо-мразовци, на кој годинава присуствуваат 150 претставници од целиот свет.

 

Конгресот започна вчера и ќе трае четири дена. Првиот ваков собир се случи 1957 година и оттогаш секоја година се одржува во најстариот забавен парк во светот – „Бакен” во Копенхаген.

 

Настанот вклучува парада на дедо-мразовците по улиците на градот, нивно капење во морето и турнир во фудбал.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.