ВИДЕО – Уникатна уметност, единствена во Македонија, направена со остатоци од коса

ИЗВОР СИТЕЛ.

 

Фризерката Светлана Зуламоска Гроздановска од Општина Кривогаштани, скоро една година се занимава со една интересна уметност, а тоа е изработка на портрети на познати ликови, направени од остатовите на косата од своите клиенти.

 

Еден лик го изработува по околу 3 часа, а целото ова хоби дошло спонтано. Досега има изработено околу 30-тина ликови, а првиот кој го изработила бил оној на Новак Џоковиќ, кога и започнала целата оваа необична приказна.

 

Зуламоска Гроздановска е единствена во Македонија и пошироко која се занимава со оваа необична уметност

 

Погледнете го целиот разговор со неа и како таа специјално за нас го изработува портретот на актерот Раде Шербеџија. Уживајте во оваа необична уметност.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.