ФОТО ГАЛЕРИЈА : Одбележување на денешниот празник Света Марена во Мала Преспа, Албанија

Манастирот посветен на старохристијанската маченица св. Марина или Света Марена како што уште ја нарекуваат жителите на Мала Преспа во Албанија е единствениот манастир во овој крај. Култот кон оваа светителка е доста голем помеѓу христијаните од овој регион , а 30 јули денот кога се одбележува светителката е огромен празник за нив. Годинава во манастирот домаќини беа неколку семејства од Припеп кои не поканија за славата.

 

Погледнете ја ексклузивната фото галерија од празнувањето на Света Марена, а во петок на порталот Инфо Компас ќе може да го погледнете и ексклузивното видео од прославата.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.