ВИДЕО – Ѓоргиев : Гоце Делчев е Македонец, треба да најдеме вредност која ги поврзува двата народи, не треба да се бара инстантно решение

ИЗВОР СИТЕЛ.

 

Драган Ѓоргиев претседател на комисијата за историски прашања со Бугарија вели дека според македонската историографија Гоце Делчев е Македонец и според неговите убедувања и целокупната активност. Ѓоргиев вели дека тој се борел за Македонија и е главниот идеолог за македонската државотворност. Според него дали ќе биде решено прашањето за Гоце Делчев ќе зависи од конструктивноста на двете страни во Комисиијата. Навлегувањето во идентитеското прашање за Гоце Делчев може да ја доведе Комисијата во ќорсокак.  Ѓоргиев објаснува дека треба да се најде вредност која ги поврзува двата народи, а не да се заглавува во идентитетот.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи