Филипче се дообјасни: Лекови без квота може да подигне и роднина на пациент

Facebook
Twitter
Email
Print

Доколку лично некој не може да го земе лекот, може некој друг да го земе лекот со рецепт и здравствена книшка, се дообјасни денес министерот за здравство Венко Филипче.

 

„Сите пациенти кои не се во можност лично да отидат во аптека од здравствени причини, тие ќе можат како и досега да ги подигнат лековите преку членовите на нивните семејства“, рече Филипче.

 

Она што е ново е дека оној што го зема лекот во името на некој друг мора да ја приложи и својата лична карта.

 

Од денеска во Охрид, Струга, Ресен, Дојран се укинуваат квотите за лекови. Тоа значи дека секој мора да го добие лекот, а укинувањето почнува од туристичките места, бидејќи во летниот период лекови земаат и граѓани кои одат на одмор и на рецепт земаат лекови од тамошните аптеки.

 

Со укинувањето на квотите се очекува да се намали пронаоѓањето на „нелегалниот пат“ да се земе кутија повеќе лек.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи