Од денеска државјанството во изводите „македонско/граѓанин на Република Северна Македонија“

Facebook
Twitter
Email
Print

По реакциите на јавноста поради пишувањето на коси црти (/////) на графите во полето државјанство во официјалните документи, од Управата за водење на матични книги известија дека од денес во графите за државјанство ќе пишува „македонско/граѓанин на Република Северна Македонија“.

 

Од Управата посочуваат дека тоа било така бидејќи морало да се спроведе соодветна процедура во електронскиот систем за издавање на изводи од родени, венчани и умрени.

 

„Согласно член 2 став 3 од Уставниот закон за спроведување на амандманите од XXXIII до XXXVI на Уставот на Република Северна Македонија, во графата државјанство во изводите од родени, венчани и умрени, издадени пред и по стапувањето во сила на Конечната спогодба помеѓу Република Северна Македонија и Република Грција, треба да биде впишано македонско/граѓанин на Република Северна Македонија“, велат од Управата за водење на матични книги.

 

Инаку, државјанството беше предмет на Преспанскиот договор со Грција.

 

„Државјанството на Втората страна ќе биде македонско/граѓанин на Република Северна Македонија, како што ќе биде заведено во сите патни документи“, пишува во членот 1, став 3 од Преспанскиот договор.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи