Природен резерват среде океан – мал рај на земјата

Уникатен по својата убавина, нереална природа, но и специфичната карпа која привлекува многу љубители на скокање од карпи, островот Вила Франка до Кампо е еден од најубавите острови од овој тип.

 

Откако тука прв пат било одржано светско првенство во скокање од карпи, бројни туристи сакаат да го посетат и да скокаат од 20-тина метри високата карпа.

 

Островот Вила Фанка до Кампо навистина е вистински мал рај на земјата за љубителите на летните морски активности. Се наоѓа спроти истоимениот град, односно на еден километар од брегот на најголемиот остров Азора – Сао Мигел.

 

 

 

Овој вулкански остров е стар околу 4.000 години и е една од најголемите туристички атракции на Сао Мигел. Внатрешноста на островот крие речиси совршено кружно природно езеро, кое е поврзано со Атлантскиот океан преку тесен премин.

 

Благодарение на богатата флора и фауна која го окружува, класифициран е како резерват на природата. Таму можете да видите голем број на разни видови птици, а поради богатиот подводен свет, овој остров ги привлекува и оние кои сакаат да нуркаат.

 

Од јуни до септември од градот Вила Франка до Кампо се организираат редовни бродски тури до островот, а картата чини неполни 10 евра.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи