Четвртина од светското население се соочува со потенцијален недостаток на вода

Facebook
Twitter
Email
Print

Четвртина од светската популација се соочува со екстремно висок недостаток на вода, покажуваат најновите податоци објавени од Светскиот институт за ресурси (WRI).

 

„Никој не зборува за оваа криза“, рече д-р Ендру Стир, претседател и извршен директор на институтот.

 

Последиците од оваа криза, истакнува тој, се јасно видливи во вид на недостаток на храна, конфликт и миграција, как и финансиска нестабилност.

 

Поголемиот дел од јужна Европа спаѓа во оваа категорија, при што некои градови и региони се соочуваат со уште подлабока криза.

 

„Катар, Израел, Индија, Пакистан и Иран се меѓу најпогодените земји, искористувајќи во просек 80% од достапните водни ресурси секоја година. Под овие околности, „дури и малите суши – кои се засилуваат како резултат на климатските промени – можат да предизвикаат сериозни последици“, предупредува институтот во изјавата.

 

Сан Марино е единствената земја во Европа која се соочува со екстремно висок недостаток на вода. Кипар, Грција, Шпанија, Португалија, Италија – па дури и дождливата Белгија – беа рангирани меѓу 44-те земји кои исто така се погодени од овој проблем, што значи дека во просек искористуваат повеќе од 40% од достапните водни ресурси секоја година.

 

„Ваквиот тесен јаз помеѓу понудата и побарувачката ги прави земјите ранливи на флуктуации како суши или зголемено повлекување на вода, поради што гледаме сè повеќе заедници кои се соочуваат со најразлични кризи“, истакнуваат од институтот.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи