ВИДЕО – Шекеринска : Опозицијата не бара избори, само сака да избегне поддршка на закон за борба против корупцијата

Мене едно нешто ми е јасно, дека опозицијата не бара избори, опозицијата бара само да избегне дискусија и гласање и поддршка на закон кој ќе гарантира борба против корупцијата. Ова денеска во Прилеп го истакна Радмила Шекеринска, министерка за одбрана и потпретседател на Владата. Според Шекеринска ВМРО-ДПМНЕ со сегашните постапки само правело прелки на патот кон ЕУ и НАТО.

 

 

„Десет пати ќе зборуваат за избори, само да бегаат од клучниот предизвик, а тоа е како да обезбедиме сите кои направиле криминал да одговараат. И за тоа ни е неопходна измена во Законот за јавно обвинителство, за што и тие се обврзани да дадат поддршка, затоа што партија која не се бори против криминалот и корупцијата, нема што да бара на избори.

Очекуваме дека овој приоритет кој е клучен за граѓаните, тие го бараат. Овој приоритет кој е клучен за ЕУ, да биде првото прашање околу кое ќе постигнеме консензус. Не може партија во опозиција да вели дека бара членство и се залага и поддржува членство во ЕУ и НАТО, а со секоја одлука и со секое однесување на прави 1.000 пречки.

Ако се за ЕУ, во септември еве ја шансата тоа да го докажат, да гласаат за Законот за јавно обвинителство и да покажат дека прекинале да го поддржуваат криминалот и корупцијата“, истакна Шекеринска.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи