Јанева потврди – гласот на снимката е мој

Facebook
Twitter
Email
Print

Италијанскиот весник „ Ла Верита“, утрово објави нов запис во траење од 12 минути составен од серија разговори меѓу Јордан Камчев,осомничен во случајот империја на СЈО и Бојан Јовановски и Зоран Милевски кои се осомничени во случајот„Рекет“. Во една од снимките се појавува и гласот на шефот на СЈО Катица Јанева. Таа му вели на осомничениот Камчев – „не се секирај се ќе биде ОК“.

 

Јанева, која е на одмор во странство, експресно преку писмено соопштение поставено на сајтот на СЈО, ја потврди автентичноста на снимката и даде свое објаснување.

 

„Обвинител е секогаш обвинител, па и кога разговара со осомничени по телефон, а за ваква изјава во тој момент имаше оправдана причина“, тврди Јанева.

 

Во соопштението Јанева наведува дека е „фрапирана од фактот“ што нејзините постапки како специјален јавен обвинител се носат во корелација со случајот „Рекет“.

 

„Ги повикувам истражните органи што е можно побргу да ја завршат истрагата, да ги приберат сите докази и да ги завршат сите форензички вештачења поврзани со случајот „Рекет“, за целосно расчистување на овој случај и обелување на моето име“, напиша Јанева.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи