OJO реагира за притисок од Пендаровски – претседателот тврди дека не се меша во работата на Обвинителство

Facebook
Twitter
Email
Print

Преку писмено соопштение реагираше Обвинителството на вчерашното обраќање на претседателот Стево Пендаровски, дека не е време за напади на институциите и дека нема да биде дозволено дискредитирање на обвинители и мешање во кривични постапки од страна на политичарите. Од ОЈО тврдат дека за предметот Рекет постапувале неселективно и навремено  и дека инволвираните во кривичните дела ќе одговараат пред законот, а политичките притисоци ќе влијаат штетно.

 

„Подлегнувањето на политички притисоци и мешање во работата на обвинителството, штетно влијае врз текот и успешноста на истражната постапка и врз обезбедување на доказите“, стои во реакцијата на ОЈО.

 

За ова реагираше и самиот Пендаровски кој на својот Фејсбук профил напиша дека по ниту еден основ нема направено дискредитација на Обвинителството, ниту пак постоела намера за напаѓање на надлежните институции и мешање во кривичните постапки коишто се во тек.

 

„Потенцирам дека во своето обраќање изразив целосна поддршка за надлежните институции, а особено на обвинителството и судот и истакнав дека ќе сторам се, за да ги заштитам од евентуални притисоци при спроведување на истрагата и целосно расветлување на случајот „Рекет“. Уште еднаш укажувам дека е потребно ефективно, брзо и темелно завршување на истрагата за случајот „Рекет“ почитувајќи го начелото на презумпција на невиност“, напиша шефот на државата.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи