Општина Прилеп : На споменикот на Александар Македонски согласно Преспанскиот договор ќе се постави информативна табла

По шахтите, одредбите од Преспанскиот договор се применија и за спомениците во центарот на Скопје на најмаркантните личности од историјата. На плоштадот Македонија на фонтаната од постаментот Воин на коњ надлежните за споменикот напишаа  –  „Во чест на Александар Велики, историска фигура која припаѓа на античката Хеленска историја и цивилизација и на светското културно и историско наследство. Овде е претставен како воин на коњ.“

 

Од Општина Прилеп рекоа дека ваква информативна табла деновиве ќе биде поставена и на споменикот на Александар Македонски во Прилеп.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи