Демолирани таблите од спомениците во центарот на Скопје

Facebook
Twitter
Email
Print

Таблите на спомениците во центарот на Скопје, поставени вчера, не издржаа ниту еден ден. Изутринава можеше да се забележи дека натписите  преку кои се акцентира хеленското потекло на личностите претставени со спомениците се искршени, одлепени или пак, украдени.

 

Таблата на Воинот на коњ е демолирана, а онаа којашто беше прикачена на Филип Втори – ја нема.

 

На плоштадот „Карпошово востание“ е оштетена и ознаката која беше поставена на споменикот на Олимпија.

 

Поставувањето на таблите е предвидено со Преспанскиот договор. Тие содржат текст кој наведува дека претставените личности припаѓаат на атничката хеленска историја и култура, што за дел од јавноста е откажување од дел од македонската историја.

 

По оштетувањето на таблите, од страна на град Скопје најавија засилени инспекции и контроли, како и санирање на штетата.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи