ВИДЕО: Со велосипед постигна брзина од 280 км/час и постави нов светски рекорд

Британецот Нил Кемпбел на аеродромската писта во британскиот град Елвингрон, северен Јоркшир, постави нов брзински светски рекорд со велосипед, постигнувајќи брзина од 280,5 километри на час!

 

Со тоа тој го надмина досегашниот рекорд за 14 километри на час, кој 24 години го држеше Холанѓанинот, Фред Ромпелберг.

 

На патеката велосипедот со Кемпбел првично бил повлечен од автомобил „Порше Кајен“, за потоа Британецот со сопствени сили на пистата да ја достигне рекордната брзина.

 

 

Кемпбел изјавил дека следна амбиција му е со велосипед да успее да надмине брзина од 350 километри на час!

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи