Над 50 отсто од животните исчезнале во изминатите 50 години

Facebook
Twitter
Email
Print

Животинската популација која егзистира во шумите се намалила за 50 отсто во последните 50 години, пренесуваат светските медиуми.

 

Причина за тоа е нелегалниот лов, климатските промени и болестите кои се закануваат на врсти како приматите, рептили и птици.

 

Од 1970 година, популацијата на примати и големи птици се намалила за алармантни 53 отсто, а најголема закана за нив е тоа што се уништува нивното природно живеалиште. Шумските пожари, наводнувањето и неконтролираната сеча на шумите се неколку од причините за ваквата загрижувачка ситуација.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи