Целовечерен концерт на гитара на Марко Цветковски во фоајето на „Марко Цепенков“

На 22 август /четврток/ 2019г. во 20.00 часот во фоајето од ЦК „Марко Цепенков“ ќе се одржи целовечерен концерт на гитара. Ќе настапи Марко Цветковски, студент на ФМУ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје. Концертот е дел од манифестацијата „Прилепско културно лето“

 

Програма

 

John Dowland – Melancholy Gaillard

Johann Sebastian Bach – Suite 1006a
Prelude
Loure
Gavotte and Rondo
Menuett I ; Menuett II
Gigue

Johann Kaspar Mertz – La Rimembranza

Leo Brouwer – Sonata I
Fandangos y Boleros
Sarabanda de Scriabin
La Toccata de Pasquini

Isac Albeniz – Granada

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи