Концерт на „Дуо пијано“, Билјана Димовска – Татјана Божиновска, во Прилеп

На 23 август, петок, со почеток во 19.30 часот во фоајето од ЦК„Марко Цепенков“ концерт ќе одржи „Дуо пијано“, во состав Билјана Димовска – Татјана Божиновска.

 

Дуото пијано во состав Билјана Димовска-Татјана Божиновска функционира повеќе години, и на својот репертоар има програма од барок до модерна музика. Дуото има одржано повеќе рецитали низ земјата: Битола, Ресен, Охрид, Скопје, на фестивалите: „Интерфест“ – Битола, „Битфест“ – Битола, „Златна лира“ – Скопје и.т.н. Во 2013 год.  го снимаат и своето прво CD.

 

Програма:

 

  1. F. Schubert – Phantasie in f-moll оп.103
  2. F. Chopin – Variations in D-dur
  3. M. Tajcevic / B. Svetiev – Sedam balkanskih igara
  4. C. Saint-Saëns – Danse Macabre

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи