ВИДЕО – Завир – местото каде Преспанско езеро понира во Охридско и островот Мал Град

Завир е местото каде Преспанско езеро понира во Охридско. Тоа се случува поради висинската разлика на двете езера. Преспанско е повисоко за 158 метри од Охридско езеро. Завир се наоѓа во близина на селото Долна Горица, на неколку километри од Македонско – Албанската граница.

 

 

Во близина на Завир освен островот Голем Град се наоѓа и другиот острев во Преспанско езеро кој се вика Мал Град и кој може да се види само од албанска страна бидејќи се наоѓа во заливот каде пак е лоцирано населеното место Пустец.

 

Островот Мал Град е карактеристичен по своите пештери и црквата „Пресвета Богородица“ изградена во 1396 година.

 

Пустец е административен центар на Општина Пустец, која има 9 населени места со претежно доминантно македонско население. Пустец е и единствената општина во Албанија каде градоначалник е Македонец.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи