Кривична против поранешниот директор на ЈП Комуналец Прилеп

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп поднесе кривична пријава против З.Р. (60) од Прилеп поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“.

 

Во текот на 2017 пријавениот, како директор на Јавното комунално претпријатие „Комуналец“, без да спроведе постапка за јавна набавка, склучил пет договори за дело за ангажирање на две лица на привремена работа. Притоа, соопшти денеска МВР, наведените договори ги склучил, откако работните активности за кои биле ангажирани лицата биле веќе извршени.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи