Приведен крушевчанец за криумчарење 45 мигранти

Во СВР Куманово вчера во 09.30 часот е приведен Ј.Х.(36) од Крушево поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење на мигранти“.

 

Од МВР појаснуваат дека истиот ден во 05.45 часот на автопатот Куманово-граничен премин Табановце полициски службеници забележале запрено комбе „Фолксваген“ со скопски регистарски таблички, како истовара мигранти.

 

Во комбето биле пронајдени 45 лица-мигранти и тоа 42-ца од Пакистан, еден од Сирија и двајца од Авганистан.

 

„Возачот се дал во бегство, но подоцна бил пронајден во друго возило „Голф“ и приведен. Се преземаат мерки за расчистување на случајот“, соопштија денеска од МВР.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи