Прв натпреврувачки ден од Ролер ски купот Тоше Проески, Ставре Јада втор на спринтот

Денес се одржа првата трка од ФИС Ролер ски купот „Тоше Проески“, спринт на 1.2 километри, која се одржа на влезот на Крушево. Ставре Јада со освоено второ место и Викторија Тодороска со 6-то место беа најдобри од македонскиот табор.

 

Резултати

 

Мажи:

 1. Милосавлевиќ Милош (Србија)
 2. Јада Ставре (Македонија)
 3. Чолиќ Милош (Босна и Херцеговина)
 4. Анастасијадис Ѓорѓиос (Грција)
 5. Андониадис Ангелос (Грција)
 6. Серафим Аргирис (Грција)
 7. Лопатиќ Стефан (Босна и Херцеговина)
 8. Крстески Дарко (Македонија)

 

Жени:

 1. Илиќ Ања (Србија)
 2. Ладопулу Параскеви (Грција)
 3. Кускук Сања (Босна и Херцеговина)
 4. Војуновиќ Анастасија (Србија)
 5. Јанаковите Стилијани (Грција)
 6. Тодорска Викторија (Македонија)
 7. Тита Нефели (Грција)
 8. Даноска Михаела (Македонија)

 

Натпреварот продолжи вечерва со полагање на цвеќе на гробот на Тоше Проески и свечено отворање на настанот во спомен куќата „Тодор Проески“. Утре од 9 часот се трките на 12 километри за мажи, 6 за жени, 3 за деца до 14 години и 2 километри за деца до 12 години.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи