Усвоен Извештајот за штетата од невремето кое ги зафати реоните на Канатларци и Тополчани

Членовите на Советот на општина Прилеп денеска ја одржаа 30.седница, на која расправаа по две точки од дневниот ред: усвојување на збирниот извештај за проценетата штета на подрачјето на општина Прилеп, настаната со невремето од 24 јуни и 4 јули и давање согласност на ООУ „Добре Јованоски“ за отворање на продолжен престој на учениците.

 

„Со невремето кое на 24 јуни го зафати Канатларци и околните населени места, зафатени се 642 хектара земјиште со проценета штета од 74 милиони денари. Советот исто така го усвои и извештајот за второто невреме кое што на 4 јули го погоди подрачјето на Тополчани и другите населени места, кое зафати површина од 76 хектари а висината на проценетата штета изнесува околу 6 милиони денари. Советот на општина Прилеп овој извештај ќе го испрати до второстепената владина комисија која на следната седница треба да го усвои извештајот и да изврши обештетување на жителите“, изјави претседателот на општинскиот Совет, Миле Талевски.

 

На денешната седница, советниците дадоа согласност за отворање на продолжен престој за учениците во ООУ „Добре Јованоски“.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи