СОНК најавува штрајк на 2 септември – неизвесен стартот на новата учебна година

Една недела пред почетокот на учебната 2019-2020 година, Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) се заканува со штрајк. Наставниците се незадоволни од најавеното зголемување на платите од 5 отсто.

 

Претседателот на СОНК, Јаким Неделковски, вели дека синдикатот ѝ дава рок на Владата до 1 септември за преговори и за реално зголемување на платите на сите вработени во образовната дејност, во спротивно ќе следи предупредувачки штрајк.

 

„Не сме задоволни од зголемувањето на платите од 5 проценти. Реално би било зголемувањето да е 20 проценти. Доколку ништо не се договориме и во септември, имаме опција за генерален штрајк. Ние сме репрезентативен синдикат со околу 30.000 члена. Ги повикувам сите други синдикати да ни се приклучат“, вели Неделковски.

 

СОНК бара и да биде активен учесник во креирањето на буџетот за образованието за 2020 година.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи