Шкотска направи револуција со обновлива енергија од ветерници

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Шкотските ветерници имаат многу успешна прва половина од годината и произведоа доволно електрична енергија за напојување на скоро двојно повеќе од потребите на  домаќинствата во оваа земја.

 

Со анализирање на податоците за енергијата на ветрот собрани од WeatherEnergy, шкотските ветерници обезбедија 9.831.320 MWh електрична енергија меѓу јануари и јуни 2019 година, или доволно енергија за напојување на 4,47 милиони домаќинства во текот на шестмесечен период. Ова е речиси двојно поголема од 2,46 милиони домаќинства во Шкотска, објави WWF Шкотска.

 

“Ова се неверојатни бројки, а шкотската револуција на енергијата на ветерот силно граби напред. Овие податоци покажуваат дека искористување на изобилството копнени ветерни потенцијали во Шкотска може да обезбеди чиста енергија на милиони домови не само во Шкотска, туку и во Англија. Крајно време е британската влада да го отвори нашиот пазар на ветерната енергија“, вели Робин Паркер, менаџер за програма за климатски и енергетски политики на WWF Шкотска.

 

 

“Овие бројки всушност ја истакнуваат конзистентноста на енергијата на ветерот во Шкотска и зошто таа сега игра голема улога на пазарот на енергија во Велика Британија“, рече Алекс Вилкокс Брук, менаџер на проектот „Енергетска енергија“.

 

Шкотската влада има за цел да покрие половина од потрошувачката на обновлива енергија до 2030 година.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи