ВИДЕО – Валона – албанската убавица каде се спојуваат јадранското и јонско море

Валона е албанската убавица каде се спојуваат јадранскон и јонско море. Тоа е еден од најубавите градови на абанската ривиера кој засега малку е посетуван од Македонците.

 

Во ова изданиие на Збор 2 ќе се обидеме да ви ги претставиме убавините на ова место, што може да посетите, како манастирот Звернец, врвот „Кузум Баба“ од каде се има прекрасен поглед на цела Валона, како и бројните крстарења со брод на островот Шазам и полуостровот Карабурун.

 

Ќе ве запознаеме со големиот број на плажи, колку се цените на гиро, пиво, кафе на плажа, лежалки. Верувајте толку е ефтино што нема да ви се верува.

 

Уживајте во прекрасната Валона и нејзините убавини во ова 8 минутно видео.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.