ВИДЕО – Ѓорѓиоски: Асфалтирањето и реконструкцијата на улиците стана нормално секојдневие

Локалната власт предводена од СДСМ и градоначалникот Јованоски, со забрзано темпо работи на подобрување и уредување на патната инфраструктура во општина Прилеп, изјави на денешната прес конференција Александар Ѓорѓиоски од ОО СДСМ – Прилеп.

 

Прес конференцијата ја пренесуваме во целост.

 

 

„Делот од улицата „11.Октомври“ во централното градско подрачје, кој беше во исклучително лоша состојба и со големи оштетувања на постоечкиот асфалт, неодамна беше комплетно реконструиран и асфалтиран.

 

На површина од 2.500 метри квадратни, на потегот од фурната „Плетварец“ до поранешна „Техника“, на оваа улица е поставен целосно нов слој асфалт.

 

Изминатиот период беше реконструирана и улицата „Стеван Апостолоски“, која исто така беше со големи оштетувања и ударни дупки, особено делот од улицата во близина на Центарот за социјални работи,  каде сообраќајот се одвиваше со тешкотии и проблеми. На оваа улица поставен е нов асфалт на површина од 1.300 метри квадратни.

 

Почитувани, праксата да се асфалтира исклучиво во предизборен период, што беше одлика на претходната локална власт на ВМРО-ДПМНЕ, е минато и завршено време. Денес, асфалтирањето и реконструкцијата на улиците, стана нормално секојдневие на локалната власт на чие чело стои градоначалникот Јованоски.

 

Градиме по план и обезбедуваме сигурна и безбедна патна инфраструктура. За нас зборот важи“, изјави Ѓорѓиоски.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.