„Вардарски пастуви“ на Театар Комедија во среда во Цепенков

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

На 2 октомври 2019, среда, од 20.00 часот во ЦК „Марко Цепенков“ ќе биде прикажана претставата „Вардарски пастуви“ на Театар Комедија.

 

Претставата е за скопска маалска банда која седи и не прави ништо. Нивното нефункционирање во средината не се должи на нивната неспособност, туку на нивната инертност и на тоа што не сакаат да се потрудат и да направат нешто повеќе со себе во животот. Се интересираат само за фудбалскиот клуб „Вардар“ и за фудбалот. Во момент на апатија и незаинтересираност, во оглас во весник наоѓаат интересна понуда за работа – машки стриптиз.

 

Вардарски Пастуви е претстава направена според Фул Монти од Симон Буве и Дамите бираат од Ентони Мекартен и Стивен Синклер, како и скопски урбани легенди

Избор на музика, Превод, Адаптација и Режија: Синиша Евтимов
Сценографија: Милан Несторов
Костимогфрафија: Александар Ношпал
Кореографија: Саша Евтимова

Играат:

 

Атанас Атанасовски – Џаро

Валентин Костадиновски- Тино – Брзи

Жарко Димовски – Жица

Илија Илиовски – Касап

Столе Мицов – Лепи

Едмонд Сотир -Роки

Ердоан Максут – Шеф

Жаклина Петровска – Лина

 

Претставата е наменета за публика над 17 години, пред се заради јазикот, а не голотијата.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи