Тажната приказна за бездомничката која со својот оперски глас го одушеви светот

Полицаецот Хектор Гузман во подземна железничка станица во Лос Анџелес снимил жена која пеела опера, а после тоа, неговата снимка станала хит на интернет.

 

„Четири милиони луѓе живеат во Лос Анџелес, четири милиони приказни, четири милиони гласови… некогаш, за да слушниш нешто прекрасно, треба за застанеш и да слушниш еден“, напиша на својот Твитер профил полицијата од Лос Анџелес.

 


 

За само три дена снимката ја прегледале 270.000 луѓе. Жената се вика Емили Замурки, која дошла во САД пред неколку децении. Таа раскажала дека поради здравствени проблеми завршила на улица и живее како бездомник.

 

За да ги покрие своите трошоци почнала да свири на улица, но нејзината виолина била украдена, па се тргнало наопаку. Рекла дека сака да пее во метрото поради акустиката која ја потсетува на настап во сала и се надева дека новопечената слава ќе ѝ помогне да застане на нозе.

 

„Ќе бидам благодарна на секој кој ќе се обиде да ми помогне да се тргнам од улицата и да имам свој дом и инструмент“, рекла Емили за телевизијата „Еј-Би-Си 7“.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.