Заев: Членство во НАТО е постигнување на историска цел

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Членство во НАТО значи постигнување на една историска цел, тоа е голема придобивка за нашата земја и целиот регион, рече премиерот Зоран Заев на заедничката прескоференција со американскиот државен секретар Мајк Помпео.

 

„Члентвото во НАТО е наша суверена одлука за која има силна надпартиска одлука и меѓуетнички консензус. Тоа е остварување на историска цел. Досега пристапниот протокол за НАТО го ратификуваа 22 земји и со оптимизам очекуваме во блиска иднина тоа да го сторат сите држави членки. Сакам да се заблагодарам на САД за досегашната поддршката и ја очекуваме за брзо веста дека протоколот ќе се ратификува и во САД“, рече Заев.

 

Заев истакна дека САД се докажан пријател и поддржувач на Македонија, а денешната посета на државниот секретар Мајк Помпео е силен сигнал за поддршката на САД за нашата земја, за нашите евроатлантски интеграции.

 

„Северна Македонија е посветен стратешки партнер на САД. Американскиот народ е пријател на македонскиот народ, и на сите народи кои живеат во нашата земја.Имамаме политички и историски причини да го одржување и зајакнуваме нашето пријателство. Дел од нив се нашите заеднички заложби и вредности за безбедност, слобода и демократски просперитет во регионот и заеднички активности во борбата против тероризмот и другите закани за мирот ширум светот. Подготвени сме со уште поисилно темпо да учествуваме во сите глобалните иницијативи  кои се конфронтираат на дезинформациите и заканите по демократијата“, рече Заев.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи