Украдено дел од пепелта на Махатма Ганди

Facebook
Twitter
Email
Print

Непознати сторители украле дел од посмртните остатоци на Махатма Ганди од меморијалниот центар Бапу Баван во градот Рева во централна Индија, на неговиот 150-ти роденден, соопшти индиската полиција. Пепелта која е украдена била чувана во меморијалниот центар уште од 1948 година, кога Ганди беше убиен од хиндуистички фанатик.

 

 

Освен тоа, со зелена боја напишале „предавник“ преку сликата на Махатма Ганди.

 

„Ја отворив вратата на Центарот рано наутро, бидејќи тој ден се одбележуваше роденденот на Ганди. Кога се вратив, околу 23 часот, воочив дека недостасуваат посмртни останки и оти неговата слика е целосно уништена. Тоа е срамно нешто“, рекол чуварот на Меморијалниот центар.

 

Некои хиндуистички екстремисти во Индија го сметаат Махатма Ганди за предавник, бидејќи заговарал единство на хиндуистите и муслиманите, иако и самиот бил хиндуист. По смртта, неговата пепел, според хиндуситичките обичаи, била фрлена во река. Сепак, поради славата на Ганди, помали количества од пепелта била задржана и ставена во храмови и музеи, како во тој во Рева.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи