За прв пат во историјата на Прилеп – БК „АС“ второ место во младинската и сениорска лига

На 5.10.2019 во Штип се одржа 6-тото и последно коло на боксерската младинска и сениорска лига на Македонија. Организатор беше боксерскиот клуб Пинк Пантер од Штип и Боксерката Федерација на Македонија (БФМ). Учество зеде и Боксерсскиот клуб АС од Прилеп под водство на тренерите Ѓорѓи Чатлески и Дарко Чатлески.

 

Пријавени боксери беа : Дамјан Талимче , Мартин Алексоски , Далибор Каранфилоски во кадетска конкуренција и Матеј Чатлески во категорија деца. Од сите пријавени зедоа учество само Дамјан Талимче и Мартин Аексоски , другите 2 боксери немаа противници.

 

Мартин Алексоски ја загуби борбата а Дамјан Талимче победи со технички нокаут во 3-та рунда.

 

Освојувачи на боксерската младинска лига : 1 место БК Шкендија но лимит Тетово, 2 место БК АС Прилеп, 3 место БК Борец Велес.

 

Во овие 6 кола во лигата учествуваа и боксерите : Трајче Илиоски , Ерѓун Бајрамоски , Бојан Станојоски , Леонардо Ангелески , Димитар Ангелески .

 

Покрај напорните тренинзи сите боксери добиваа и губеа борби но сепак дојдовме до второто место. Боксот е еден од најтешките спортови , нашиот клуб по втор пат го освојува второто место во младинската боксерска лига на Македонија . И овој резултат е за прв пат во историјата на нашиот град Прилеп.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи