Од полноќ поевтина цена на горивата

Facebook
Twitter
Email
Print

Од полноќ возачите ќе точат горива по пониски цени, објави денеска Регулаторната комисија за енергетика. Горивата поевтинуваат од половина до еден денар.

 

Бензинот Еуросупер БС-95 се намалува за половина денар и ќе се продава за 68 денари по литар, додека Еуросупер БС-98 ќе биде поевтин за денар и ќе се продава по цена од 7о ден/литар.

 

Цената на дизелот ќе изнесува 62 ден/лит, а поевтинува и екстра лесното масло за домаќинство кое ќе биде 51,50 ден/лит.

 

Намалувањето на цените на нафтените деривати се должи на пониската цена на нафтата на светскиот пазар во изминатиот седумдневен период.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи