Подобрени условите за осудените лица во Затворот во Прилеп

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Со цел подобрување на условите за осудените лица во КУП Затвор Прилеп во периодот од 2017 до 2019 година реализирани се активности во рамки на повеќе проекти.

 

Од Управата за извршување санкции при Министерството за правда информираат дека во овој период асфалтирани се улиците до двете капии на затворот во должина од 110 метри и ширина од четири метри, поставени се 30 нови рефлектори и арматури, а завршено е и поплочувањето на подот на затворот со вкупна површина од 300 метри квадратни.

 

Изградени се летниковец и пешачки патеки од бекатон плочки со површина од 128 метри квадратни, магацински простор, реновирана е чајната кујна, занималните и канцелариите во затворот.

 

Од Управата за извршување санкции посочуваат дека во рамките на овие проекти изградени се и два пластеника за раноградинарски култури со димензии 24 по 4,5 метри, поставена е и нова канализациска линија со собирна шахта во должина од 50 метри, санитарни јазли и купатило, а набавени се и возила за потребите на установата.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи