„Медена земја“ во кино Мис Стон

Од 17 до 22 октомври 2019 во кино Мис Стон од 20.00 часот ќе се прикажува филмот „Медена земја“.

 

„Медена Земја“ е најнаградуваниот македонски документарец, што со победа во три категории на почетокот на годинава триумфрираше на престижниот филмски фестивал „Санденс“. Филмот кој е годинешен македонски кандидат за „Оскар“ и е во трка за најдобар документарец на Европските филмски награди, од 17-ти октомври до 22 октомври ќе се прикажува во кино Мис Стон, со почеток во 20.00 часот.

 

Познатата актерка Сара Џесика Паркер на својот инстаграм профил напиша:

 

„Медена земја“ е неверојатна, визуелено зачудувачка, епска, а сепак интимна приказна за пчеларката Атиџе Муратова. Жена која нема никогаш да ја заборавам!“

 

Холивудската актерка истакна дека филмот е еден од најдобрите номинирани за „Оскар“!

 

Филмот освен во кино салите низ Македонија, деновиве се прикажува и во САД, Велика Британија и Ирска

 

„Земи половина од медот, половина остави за пчелите.“, по ова правило за баланс со природата се води Атиџе, последната жена-одгледувач на диви пчели во Европа, која живее сама со својата мајка во централна Македонија.

 

Но, кога во нејзиното соседство ќе се досели номадско семејство-пчелари, таа се соочува со сериозен предизвик, да ги спаси пчелите и да ја зачува природната рамнотежа на земјата.
Ако еден го прекрши правилото, сите ја плаќаат цената!

 

Времетраење: 85 мин.

Режисери: Љубо Стефанов и Тамара Котевска

Сниматели: Фејми Даут и Самир Љума

Продуцент и монтажер: Атанас Георгиев

Музика: „Фолтин“

Протагонисти: Атиџе Муратова, Назифе Муратова, Хусеин Сам, Љутвие Сам, Музафер Сам…
Жанр: Документарен

Возрасна категорија: Сите

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи