Ристески : Каде се ветените, спортски сали, обиколници, градинки, училишта, театар, затворен базен, Јованоски не реализираше ништо за 2 години

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Две години СДСМ во Прилеп се две години измами, криминал, неработа, неспособност и непотизам од градоначалникот Илија Јованоски. Наместо „Живот во Прилеп“, градоначалникот Јованоски и СДСМ донесоа лаги и манипулации за прилепчани. Истакна на денешната прес конференција претседателот на ОК на ВМРО-ДПМЕН Прилеп, Петар Ристески.

 

 

Прес конференцијата ја пренесуваме во целост.

 

„Ветуваа се и сешто, ветуваа европски Прилеп, ветуваа мал милион инфраструктурни проекти и решенија, а реалноста е катастрофални седум проценти реализирани капитални инвестиции во тековната 2019 година.

 

Јавно го прашуваме градоначалникот Јованоски каде се ветувањата за 2 нови спортски сали, за две обиколници, за реконструкција на Старата чаршија, за нови градинки, ново училиште, реконструкција на Соколната, ставање во функција на Универзална сала и затворениот базен во сала Македонија?

 

Што се случи со ветувањето за поддршка на младите и нивните бизнис идеи, кои како никогаш порано се иселуваат од Прилеп и заминуваат во потрага за подобар живот?

 

Почитувани, се што кажаа излажаа. Немаат ништо реализирано за подобар и поквалитетен живот на прилепчани. Стопанството и економијата тонат, а нивното владеење не донесе ниту едно ново вработување и ниту една нова инвестиција во индустриските зони.

 

Наместо проекти и мерки, наместо вработување на квалификувани луѓе, градоначалникот Јованоски ги вдомува своите најблиски по локалните и државните институции и врши партизирање на институциите.

 

Тешко на прилепчани со вашиот прав пат кој донесе 60% повисоки сметки за вода, наместо ветените за 20% пониски од градоначалникот Јованоски.

 

Тешко на прилепчани со вашата ароганција, со вашето дрско однесување и секојдневно понижување.

 

Наместо ветувањата за нов театар, чист воздух и здрава еколошка средина, како и спортско рекреативен центар кај вештачкото езеро, на прилепчани им возвративте со двојазични табли, деградирање на делото и борбата на хероите од НОБ и понижување на нивната вековна борба за самостојна држава Република Македонија.

 

Почитувани, ова накратко е нивното „БЛЕСКАМЕ“, вака Прилеп “блеска“, односно уназадува во изминатите 2 години, кои ќе бидат запомнети како најцрните денови од неговото постоење.

 

За сите овие мегаломански лаги и сето ова патолошко лажење, прилепчани ос нетрпение чекаат да ви пресудат на избирачките места. Прилепчани директно ја чувствуваат неспособноста, неработењето и негрижата на Јованоски и владата на СДСМ, затоа следува обнова на државата.

 

Многу набрзо доаѓа обнова на Прилеп од луѓе кои сериозно ќе го придвижат градот и државата и ќе работат исклучиво во интерес на граѓаните.

 

Расчистуваме со оваа ненародна, политичка хунта, со ова злосторничко здружение кое ги тероризира, понижува и растура македонскиот народ и нашата држава Република Македонија“, истакна Ристески.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи