Борисов го советувал Заев да не поднесува оставка

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Бугарскиот премиер Бојко Борисов го советувал премиерот Зоран Заев да не поднесува оставка доколку сега не биде донесена одлука за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ.

 

„Јас разговарав со Заев и мојот совет до него беше да не си поднесува оставка зашто заврши многу работа и има уште многу што да се направи. Ништо не е завршено, туку е одложено“, изјавил Борисов за бугарските медиуми.

 

Евентуалното одложување, според него, може да се искористи и за постигнување договор на мешовитата комисија околу отворените прашања од историјата на Бугарија и Македонија.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи