Две лица тешко повредени при судир на воз и автомобил во Прилеп, ќе се вештачи и рампата

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп и увидна екипа од Министерството за внатрешни работи утринава изврши увид на железнички премин во Прилеп, во близина на меѓуградската автобуска станица, каде се случи железничка несреќа во која беа повредени четири лица.

„Утринава во 5:20 часот, на железнички премин во Прилеп, во близина на меѓуградската автобуска станица, воз удри во патничко моторно возило Ауди во кое се превезувале пет лица. Патниците од автомобилот биле колеги кои утрината заедно патувале до своите работни места. При обид да ја преминат пругата, во нив удрил возот, при што две лица се телесно повредени, а две се здобиле со тешки телесни повреди“, соопшти Јавното обвинителство.

 

Надлежен јавен обвинител издал наредби за фотографирање и скицирање на местото на настанот  и за вршење на вонреден технички преглед на локомотивата од страна на машински инженер.

 

Од Обвинителството велат дека ќе се вештачи и рампата од железничкиот премин, во насока на утврдување на исправноста на нејзиното функционирање.

 

„По извршено тестирање, не е утврдено присуство на алкохол кај возачите на локомотивата и возилото. Дејствијата на јавното обвинителство ќе продолжат со цел да се расчисти причината која довела до железничката несреќа“, се наведува во соопштението од Обвинителството.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи