Заев се врати од Брисел директно на консултации во Влада – можна е и оставка

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Премиерот Зоран Заев предвреме се врати од Брисел, без да ја дочека конечната одлука на самитот на ЕУ, каде сѐ поизвесно е дека Македонија нема да добие датум за преговори.

 

Во моментот во Влада се вршат консултации со министрите на неколку нивоа. Од таму за порталот СДК потврдуваат дека се следат случувањата во Брисел и се разгледуваат и анализираат сите опции, вклучително и оставка на премиерот Зоран Заев и враќање на мандатот.

 

Паралелно од утрово има консултации и во партиското седиште на СДСМ.

 

Анализи и консултации се вршат и во другите политичките партии, а веќе има најава и за можна лидерска средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи