Професори од 6 земји ќе го развиваат претприемачкиот дух кај младите во Прилеп

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Учесниците во проектот „Финансиски и претприемачки вештини за активно граѓанство“, кој што е дел од програмата на Еразмус +, финансиран од ЕУ и Европската комисија преку Националната Агенција за европски образовни програми и мобилност, денеска ја посетија Општина Прилеп.

 

Станува збор за професори од Унгарија, Литванија, Шпанија, Италија, Хрватска и Македонија, чиј домаќин е СОЕПТУ „Кузман Јосифоски – Питу“.

 

Посакувајќи им добредојде и пријатен престој во Прилеп, градоначалникот Илија Јованоски ги информираше гостите за можностите кои им ги нуди градот под Марковите кули, со цел да се запознаат со неговото културно-историско и природно наследство. Истовремено, градоначалникот потенцираше дека Општина Прилеп е дел од проект на Еразмус + програмата.

 

„Во месец ноември ќе потпишеме четирипартитен договор од програмата Еразмус + и тоа помеѓу: Општина Прилеп, Архитектонскиот факултет од Американ Колеџ, Институтот за архитектура од Виена и Институтот за архитектура од Рим, Италија. Потпишаниот договор ќе значи давање планска документација, урбанистичко решение и планирање на град Прилеп за наредните 50 години. Тоа е една студија, програма која ќе се направи за наредните генерации, бе разлика кој ќе биде градоначалник и која политичка провиниенција ќе биде на власт, да има основа за урбанистичкото решение за нашиот град“, посочи градоначалникот Јованоски.

 

„Нашиот училишен центар „Кузман Јосифоски – Питу“ ќе биде домаќин на гостите кои ни доаѓаат од шест држави, вклучувајќи ја и Македонија. Гостите доаѓаат од партнерски училишта преку проект добиен од програмата на Ерасмус +, а во кој се вклучени шест држави: Македонија, Италија, Унгарија, Шпанија, Литванија и Хрватска. Нашиот училишен центар покрај овој проект има добиено и нови четири проекти, од кои два се координатори добиени од нашата национална агенција и два се партнерски проекти. Односно, ние сме партнери во проектите добиени преку други национални агенции од Полска и од Австрија“, посочи директорката на СОУ „Кузман Јосифоски – Питу“, Билјана Марковска.

 

Целта на проектот е учениците да го согледаат светот на парите, економијата и финансиите, поттик за претприемништво и развивање на претприемачкиот дух, да ги развијат своите знаења, ставови, вештини и способности за работа со пари, финансии, буџет и буџетирање.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи