Бизарност во Индија: Картонски кутии на глава против препишување

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Факултет во Индија се најде на мета на критики поради наредбата на главите на студентите да им се ставаат картонски кутии за да не може да препишуваат едни од други.

 

Станува збор за факултетот Багат Пре, а управата на факултетот почнала да се извинува на сите страни кога сфатила дека таа бизарна постапка масовно се проширила на социјалните мрежи.

 

На предниот дел кутиите имало семо мал отвор за студентите да можат да го видат само својот лист хартија. Деканот на факултетот, исто така, се извинил за „необичниот метод“ и објаснил дека за него слушнал од други факултети, па решил да експериментира, а тоа не го направиле без согласност од студентите.

 

„Учениците донесоа свои кутии на училиште, а многумина ги извадија по 15 до 30 минути“, рече директорот М.Б. Сатеш.

 

Во последните неколку години има голем број скандали со мамење во Индија. Во Индија образованието е шанса за многумина да обезбедат егзистенција и да се спасат од сиромаштијата. Сепак, ова исто така значи дека многу студенти се под голем притисок не само да положат испити туку да ги надминат очекувањата по секоја цена.

 

Критичарите посочија на ваквите притисоци како мотиватор за измама и извор на лошо ментално здравје кај студентите – на почетокот од годинава, 19 студенти во јужната индиска држава Телангана си го одзедоа животот по објавувањето на резултатите од испитот.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи