Започнува Paragliding Accuracy European Cup 2019 – Prilep Open

Paragliding accuracy european cup Superfinale е последниот натпревар од Европскиот куп за 2019 година од вкупно 6 кои се одржуваат во една сезона. Организатор е клубот за екстремни спортови Sky riders од Прилеп под покровителство на општината. На финалето ќе земат учество 60-тина пилоти од 13 земји.

 

 

Денеска е регистрација на учесниците, а натпреварот започнува официјално утре и ќе трае во наредните 2 дена. Доколку има проблем со временските услови како резервен ден за натпреварување е оставен и недела.

 

Учествува на натпреварот светскиот и европски првак во прецизно слетување како и пилотот кој се уште го држи рекордот со 4 резултати нула едноподруго Антон Свољшак од Словенија.

 

Ќе се полетува од Крушево, а ќе се слетува на теренот во Алданци.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.